pondělí 8. května 2017

Odříkaného chleba vrchovatě


Chci změnu - blog osobního rozvoje
Chci změnu - blog osobního rozvojeOdříkaného chleba vrchovatě aneb Jak jsem na dovolené stala alespoň na chvilku astrofyzičkou! Měli jste na základní škole předměty, které jste opravdu nesnášeli? Věřím, že ano. 

Tak třeba já jsem nechápala a tudíž i nesnášela fyziku. A to tak, že jsem byla na střední ráda, že jsem se jí zbavila. 

Pak mi paradoxně syn oznámil, že ho fyzika baví a chtěl by ji studovat! Ajajaj, škrábu se na hlavě...ach ta fyzika! A to jsem ještě tehdy nevěděla, že na dovolené potkám astrofyzika Johna.

Neoblíbený předmět mě ve snech straší dodnes! To, že mi fyzika nesedla už dále rozebírat nemusím. Jak moc, to si můžete vyvodit i z toho, že mě dodnes straší ve snech.

Mou největší můrou je zkoušení před celou třídou, kdy mám známky nerozhodně a učitelka říká: „každý ze třídy vám položí otázku a pokud na všechny odpovíte správně, dám vám lepší známku“...tehdy to dopadlo to dobře, ale že bych si to zopakovala? Chci změnu - blog osobního rozvoje
El Teide nejvyšší hora Španělska 3753 metrů
Předtím než vám řeknu tento příběh, ještě odhalím mou druhou noční můru - nechce se mi studovat a číst v angličtině a s tímto onen astrofyzik souvisí!

Takže k věci. Rozhodla jsem se užít si dovolenou na Tenerife. Těšila jsem se na moře, na návštěvu sopky Teide. Ono to tam tak trošku vypadá jako "na měsíci".

Jiná krajina než jsme zvyklí. Na druhou stranu je to fascinující. Tam jsem měla domácího - astrofyzika, který nás (tedy mě a mou drahou polovičku) pozval na observatoř v národním parku Teide, kde pracuje.


Chci změnu - blog osobního rozvoje
Národní park El Teide, Tenerife
A tam jsem se potkala tváří v tvář mým strachům - čekal mě obšírný anglický výklad na téma objevování planet a hvězd, skvrn na sluníčku, práce výzkumných týmů, fungování teleskopu a podobně...no musím přiznat, že po jeho skončení jsem měla pocit, že je má hlava hranatá!

Trvalo to 4 hodiny a za odměnu jsme ještě měli piknik. Byla jsem nadšená, unesená, to ano! Ale bylo to náročné! Navíc je to pro mě trošku téma, kterým se tolik nezabývám a těžké se ptát:)


Nejspíš jen pro mě - má polovička si to náramně užívala. Ten večer jsem usínala s pohledem na snímky z Hubbleova teleskopu a objevovala nádherné umělecké výtvory hvězd, explodujících planet a v hlavě mi vrtalo velké množství otázek... 

Že bych po tomhle zážitku začala milovat fyziku? To si myslím nehrozí, ale byla nahlodaná má chuť či nechuť k angličtině:) A co vy? Máte podobnou zkušenost, že to, co v životě odmítáte, tak dostanete a někdy i vrchovatě? Podělte se o zkušenost! 

Na závěr: 

Antoine de Saint-Exupéry: „Každému připadají hvězdy jiné. Tomu, kdo cestuje, ukazují cestu. Pro jiného jsou to jen světélka na nebi. Pro vědce je to problém k řešení.“

PS: Video z Národního park Teide a pohled z výšky na observatoř:) na španělském ostrově Tenerife. Společně s observatoří Roque de los Muchachos na blízkém ostrově La Palma tvoří tzv. Evropskou severní observatoř. Je spravována Kanárským astronomickým institutem (Instituto Astrofísico de Canarias, zkratka IAC). Nachází se v nadmořské výšce 2 400 metrů, zdejší kvalita vzduchu zajišťuje dobré podmínky pro pozorování Slunce.Krásný den všem přeje 
Zdenka

Kurzy: www.edux.cz 
Koučink: www.kouc-koucink.cz
Youtube:
Jak nastartovat změnu
Ebook
Kaizen- chci změnu
FB studijní Startujeme změnu
Podcast: Zdenčin pokec - podcast úspěšných

Našli jste pro sebe inspiraci? Dejte vědět i svými kamarádům. Připojte se k mým odběratelům blogu nebo Youtube kanálu Jak nastartovat změnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...