úterý 25. dubna 2017

Kašlete na talent a jen tak si čmárejte!

Chci změnu - blog
Květinový dům - zentagle
Mám osvědčený návod na úspěch. Je jím kreativita. Skrz ní se totiž můžete otevřít a docílit všeho, co si přejete. Pokud si rádi kreslíte nebo čmáráte, gratuluji. K úspěchu máte pěkně našlápnuto! 

Dnes vás seznámím s technikou Zentangle, která mě chytila a nejspíš jen tak nepustí! Když se můj oblíbený předmět stal noční můrou.

Zažili jste v dětství, že vás jako dítě něco ve škole bavilo a učitelka vám to dokonale znechutila? 

Já ano! Jako dítě jsem místo obchodu s hračkami milovala spíše papírnictví. Pokaždé, když jsme měli výtvarnou výchovu, hrozně jsem se těšila. Tedy až do té doby, než jsem zjistila, že ty odstíny co mám nejsou reálné, že se barva trochu roztekla, že nesedí proporce...najednou jsem začala můj oblíbený předmět nesnášet, stal se mojí noční můrou. Postupně jsem ztrácela chuť něco tvořit. 

Až jsem nedávno narazila na knihy jako Příručka skečnoutingu, Mike Rohde a řekla jsem si, že se chci ke tvoření vrátit. Že najdu takový styl kreslení, ve kterém není talent podstatný. Přece mě dodnes nebude strašit přístup učitelky! A tak jsem se se vším nadšením vrhla na sketche, tzv. doodle art a Zentangle.


Jóga pro mozek aneb při kreslení si maximálně odpočinu

Slyšeli jste už o józe pro mozek? Já ne až do poslední chvíle, kdy jsem zahlédla letáček na malovací techniku Zentangle. Až potom mi nakladatelství ANAG poslalo knihu o této technice a já si řekla - to je přesně ono! 

V poslední době hodně kreslím, protože mě to uklidňuje. Naučila jsem se využívat sketche a teď trénuji Zentangle a musím uznat, opravdu je to jóga pro můj mozek! Tomu budu věnovat i květnové setkání v rámci pravidelných večerů - 30.5.17 si zapište pokud chcete potrénovat mozek a rozproudit kreativitu:)


Co jsou zentangly? 
Zentangle je relaxační technika kreslení, ke které vůbec, ale vůbec nepotřebujete talent. Zkrátka si jen tak čmáráte! Ale oproti minulému čmárání (na poradách, ve škole) teď vaše čmáranice budou mít kurz. 

V obou případech (sketche, Zentangle) budete potřebovat papír fix nebo mikrotužku a nějakou tu pastelku. A pak samozřejmě chuť si jen tak čmárat!

K čemu ještě takové kreslení a čmárání je?
1.) Uklidňuje mě to, je skvělou technikou pro zvládání stresu.
2.) Soustředím se na činnost, pomáhá mi to třídit si myšlenky a nacházet nové. 

3.) Měním pohled na některé věci a hledám způsoby pro zjednodušování.
4.) Umožňuje mi to lépe vystihnout podstatu věci. 

5.) Mám radost z tvoření, rozvíjím se hravě:)
6.) Kresby oživily mou práci - tréninky a koučování
7.) Posiluji mozek. 
8.) Díky kreslení se učím koordinovat pohyby ruky, udržet balanc a rovnováhu.
9.) Kreslení přináší kreativitu i do dalších sfér mého života. 


Při mém tvoření jsem zkoušela i omalovánky pro dospělé, ale zjistila jsem, že potřebuji sama kreslit a tvořit a ne jen vylamovávat, i když to je také velké umění! Všem, kteří by rádi tvořili doporučuji knížku od nakladatelství Anag - Jóga pro váš mozek.  (ukázka kreslení ikonek/ dovolená na mém Youtube kanálu - Jak nastartovat změnu).
Líbila se mi právě proto, že jsou v ní popsané kroky jak stínovat (i když bych uvítala i více tipů na fixy a pomůcky - ty lze ale dohledat na internetu). Kniha je návodem, jak začít kreslit jednotlivé tvary a to i přesto, že nejste nijak zvlášť umělecky založeni. 

A co zajímá vás, co vás uklidňuje? Co vám pomáhá lépe zvládnout stresové situace? Sport či něco jiného? Kreslíte? Výborně - tak mi pošlete své výtvory! Pochlubte! 
Pokud vám to zrovna teď moc nejde, časem se určitě zlepšíte a pak třeba zorganizujete výstavu nebo se můžete přijít pochlubit na mé setkání ve stylu UKAŽ, CO DĚLÁŠ 

Pořádám workshop Ovládněte sketchnoting v Praze, sledujte mé výtvory na instagramu nebo na webu, kde uveřejním další termíny:)

Mějte se krásně 

Zdenka


Našli jste pro sebe inspiraci? Dejte vědět i svými kamarádům. Připojte se k mým odběratelům blogu nebo Youtube kanálu Jak nastartovat změnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...