pondělí 24. listopadu 2014

11 klíčů k ideální váze

Chci změnu -blog osobního rozvojeJak jsem se dostala k této knize? Knihu mi doporučila má kamarádka, řekla jsem si proč ne a začala ji číst. Autora už znám, přečetla jsem od něj knihu „Jednoduše buďte úspěšní“, Pierre Franckh a ještě jednu. Měla jsem představu, jak píše. Navíc kniha "Přejme si být štíhlí" je skvělý kabelkový formát, jednoduše roztomilá knížka.

Možná hned nepotvrdím totožné reakce, jako byly reakce dam z knihy, ale publikace mě jednoznačně zaujala. Potvrzuji slova autora – opravdu jsem našla pár klíčových momentů, o kterých vím, že je dělám (a nejenom já), a považuji je za důležité.

V čem mi kniha otevřela oči?
 

Spoustu věcí v životě, včetně těch, které se týkají jídla, děláme automaticky. Ani někdy nevíme, co jíme a kolik. 

Místo zaměření se na jednu činnost (v tomto případě „jídlo“) při jídle pracujeme, ťukáme do počítače nebo přemýšlíme, co máme v daný den udělat. Dost často si jídlo nepřipravíme a vlastně ani nepřemýšlíme, co budeme jíst, ale popadneme, co máme v danou chvíli k dispozici nebo co je pro nás nejrychlejší.

Zpět ke knize. Kniha „Přejme si být štíhlí“ je rozdělena na několik klíčů a každý z nich se zaměřuje na „problém“, který nám brání hubnout. Jde spíše o problém na mentální úrovni.

Prvním krokem je říct si, co chceme – tomu se věnuje klíč č. 1. Začít si uvědomovat, co jíme, a zapisovat si to. Je to jednoduché, možná budeme překvapeni.

Klíč č. 2.
Často máme v sobě různá přesvědčení (např. z dětství něco, co nám říkali či opakovali rodiče o stravování). Změňte tato přesvědčení na pozitivnější – tomu se věnuje klíč č. 3. 


Chci změnu - blog osobního rozvojeKlíč č. 3.
Najděte si svou cílovou představu a postavu, jak chcete vypadat, a vžijte se do této představy. Přemýšlejte o tom, co všechno nově děláte, když vypadáte a oblékáte se už jinak. Jaké mohou být reakce z vašeho okolí (rodičů, kolegů či kamarádů)?


Klíč č. 4.
Jíte rychle? Žvýkejte pomalu a zkuste dělat přestávky u jídla. Vyzvěte své spolustolovníky ke hře, hrajte si a hledejte různé ingredience v pokrmech, pátrejte po bylinkách – tím se pobavíte a zároveň méně sníte.


Klíč č. 5.
Mějte se rádi, akceptujte své tělo a sami sebe. Pak jste připraveni vykročit směrem k ideální postavě.


Klíč č. 6.
Proč tak často v napjatých situacích saháme po sladkém? V jakých momentech nám rodiče dávali sladkosti? Co se stalo předtím? Co se skrývá za potřebou čokolády?


Klíč č. 7.
Komunikujte se svým tělem pozitivně. Pokud budete o sobě stále přemýšlet negativně, mění se i naše vylučování hormonů a neurotransmiterů. Rozpoznat – ukončit – nahradit. Analyzujte, co o sobě říkáte. Všechny věty, co vás napadají, si napište do notýsku. Promluvte k sobě nahlas – mluvené slovo má větší význam než myšlenka. Klidně použijte nebo si vytvořte pozitivní afirmace, kterými původní věty/myšlenky nahradíte. Podle potřeby si je upravte. Př.: Jsem zdravá a plná síly. Jsem otevřená a připravena na to, že má přání a krása se projevují. Líbím se sama sobě.

Klíč č. 8
Začínáte jíst? Položte si otázky, než se pustíte do jídla. Mám opravdu hlad? Proč vlastně teď jim? Mám už dost? Cílem je si uvědomovat důvody a uvědomit si momenty, kdy nám jídlo už stačí a nemusíme se zbytečně přejídat.


Klíč č. 9
Přináší inspiraci ve formě místa. Kde obvykle jíte? Cílem je programovat náš mozek. Doma či v práci máme místa, na kterých jsme se naučili jist. Posloucháme u toho určitou hudbu. Jak tedy přeprogramovat náš mozek, abychom na těchto místech už nejedli?


Napište si nejdříve, kde obvykle jíte. Pak vytvořte seznam, kde už nechcete jíst. Jako první vyberte to místo, kde pracujete. Stanovte si, kde chcete jíst, a dodržujte to, náš mozek se přeprogramuje. Změňme naše jídelní návyky.

Klíč č. 10.
Zeštíhlete své okolí. Když odstraníte věci, které nepotřebujete, projeví se to taky uvnitř vás i navenek. Tímto symbolickým zeštíhlením přispějete i ke změně své váhy. 


Poslední klíč č. 11.
Posuzování druhých podle váhy. Nemáme druhé posuzovat podle váhy. Jinak by i oni nás mohli posuzovat podle toho typu postavy, o kterou sami nestojíme. Vnímáme to, co je na naší frekvenci, kam zaměřujeme svoji pozornost. Zaměřme ji právě na to, co obdivujeme na druhých. Budou pro nás dobrou inspirací ke změně.

Závěrem: 
Knihu si přečtěte a určitě využijte i další aktivity, jako je cvičení, zájem o skladbu potravin a styly stravování, a pokud nemáte rádi cvičení, tancujte, boxujte nebo choďte na pravidelné procházky. Kdy začnete uplatňovat klíče z této knihy? Začátek roku přinese nějaké změny i v této oblasti? Vyzkoušejte i metodu Kaizen.  Oslovila mnoho lidí a tak jsem vydala ebook "Kaizen - chci změnu" 4/2015.

Doporučení
Klíčové je si uvědomit, co dělám špatně, pak to mohu měnit. Důležité je vědět, co vlastně chci a co mi brání v tom, po čem toužím. Zkoumejte to a přemýšlejte o sobě!

Přeji Vám krásný den,

Zdenka

Koučink: www.kouc-koucink.cz
E-book: Kaizen - chci změnu

Užitečný článek? Podělte se o něj se svými známými na  Instagramu, Facebooku a jinde. Děkuji.

1 komentář:

  1. Podle těch bodů to vypadá na fajn knížku, uvažuju, že si ji koupím. Poslední věta je taky fajn, naštěstí jsem si brzo uvědomila, že nějaké čísla z bmi indexů mě šťastnou neudělají a musím si udělat tak, abych doopravdy byla se sebou spokojená.

    OdpovědětVymazat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...