čtvrtek 4. října 2018

Proč kreslit na tabletu? Tipy na programy

Chci změnu - blog osobního rozvojeKreslení je moje srdcová záležitost už nějaký ten pátek. Vedu workshopy sketchnotingu. Na začátku tohoto dobrodružství stál klasický kreslící blok a tužka… teď se neobejdu bez tabletu. Používám speciální Apple tužku a obrázky tvořím na tabletu pomocí speciálních kreslících programů.

Kreslení na tabletu/iPadu má své kouzlo 
Když se řekne kreslit, každému se vybaví minimálně tužka, popřípadě i jiné kreslící potřeby. Jen málokdo si dá kreslení do spojitosti s tabletem. Já ale ano. 

Od chvíle, kdy jsem obyčejnou tužku vyměnila za Apple tužku, jsem kreslení na tabletu úplně propadla. Můžete s ní kreslit nepřetržitě téměř 4 hodiny a velmi rychle ji zase nabijete. Začalo to v létě...

Celé tři dny jsem ho nedala z ruky. Zkoušela jsem všechny funkce kreslících programů, tvořila jsem různé obrázky a pak je zase mazala, jak jsem s nimi nebyla spokojená.  

Co ke kreslení na tabletu potřebujete? Tablet (např. iPad), Apple tužku a kreslící programy. Doporučuji SketchBook - Autodesk (zdarma - můj oblíbený), Sketches Pro (za poplatek 149 Kč), Tayasui SketchesPicsArt či Paper by FiftyThree, Adobe Fresco, Adobe Draw nebo Vectornator (pro pokročilejší grafiku/křivky). Dále se podívekjte na Astropad pro grafiky (má zkušební lhůtu). Pro nadšence psaní existuje více programů, pokud zadáte Calligraphy HD. Vyjmenované programy jsou zdarma.

Proč (ne)kreslit na tabletu?

Jak jsem propadla kreslení na tabletu

Možná si říkáte, že žádný tablet nenahradí blok a tužku. Jako jeho nevýhody můžete vnímat nutnost jeho dobíjení, potřebu stáhnout si určité programy a pořídit si další příslušenství (Apple nebo jinou tužka). 

Papír je papír, ale někdy to nejde...Nevýhodou může být i bolest očí z koukání na obrazovku tabletu i riziko jeho rozbití - když vám spadne blok, nic se nestane. 

Kreslení na tabletu však já vnímám jako podstatné zrychlení vaší práce. Tvorbu kvalitních obrázků, které můžete ukládat v několika formátech JPG, TIF, GIF, PDF, PNG či PSD. 

Výhodou je i to, že s sebou nemusíte mít celou řadu kreslících potřeb. Máte tablet, který vlastně běžně používáte pro práci. Určitě v něm máte stáhnutou celou řadu aplikací, které vám práci usnadňují (Evernote, Trello…), tak proč ne kreslící programy?

Kde může být háček? 

Kreslící programy v tabletu/iPad vám umožní pracovat rychleji a efektivněji. Zvlášť pokud už jste v kreslení/ve sketchnotingu zběhlí, uvidíte tu změnu. Najednou budete tvořit více obrázků, budete je rychleji měnit a různě kombinovat, naskytne se vám více možností. 

V čem tedy můžete být háček? 

Třeba nemáte tolik času studovat nové kreslící programy. 
Programy bývají v anglické verzi, tudíž jim nerozumíte. 
Kreslení vám nemusí jít tak, jak byste si přáli… a hledáte další tip
Hledáte způsoby, jak být efektivnější (videa, animace, funkce)

....s tím vším vám mohu pomoct. Dělám i on-line výuku i konzultace. Klidně mi napište nebo máte zkušenost s jiným programem?

Vložte svůj tip do komentáře. Vy tak ušetříte spoustu času i energie, kterou můžete vložit někde jinde. 

Co nejčastěji tvořím já?
  • vizuální poznámky či grafické zápisy,
  • vedu webináře na sketchnoting,
  • workbooky a pracovní listy,
  • tvořím ilustrace pro weby, blogy či brožurky,
  • návrhy na trička
  • razítkovací štětce pro prezentace,
  • kreslená videa.
Jak tvoříte vy? Další článek o digitálním programu Procreatu vyšel v listopadu 2020.

Mějte se krásně,

Zdenka

Instagram: Zdenkakresli
Fb: Zizitom
Tréninky: www.edux.cz 

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...