pondělí 22. dubna 2013

Jak si stanovovat cíle? Kaizen vs. SMART

Jedno slovíčko denně, jedna obchodní schůzka, jedno setkání ohledně nové pracovní příležitosti, a za nějakou dobu je to docela velký skok.

Při otázkách „Jaké jsou vaše cíle?“, „Kam se v profesi chcete dostat?“ na kurzech často slyším, že lidé neví.Momentálně čtu knížku Alenka v říši divů od Lewise Carrolla a zaujala mě tam tato pasáž: „Můžete mi, prosím, říci, kudy se mám odsud vydat?“ „To závisí do značné míry na tom, kam se chceš dostat,“ řekla kočka. „Je mi celkem jedno kam…“ řekla Alenka. „Pak je tedy jedno, kudy půjdeš,“ řekla kočka.
Myslím, že je to velmi výstižné. Hodně lidí neví, kde jsou, odkud se vydali a kam jdou.

Každý z nás má v životě i několik rolí: 

manažer, podnikatel, pracovník, kamarád, otec/matka, bratr/sestra, kolega, soused, babička/dědeček, partner, manžel atd. Pokud jsou naše cíle pouze v pracovní oblasti, zanedbáváme vše ostatní. Náš život může být vratký. Když přidáme ještě oblast vztahů, věnujeme se rodině, rozvíjíme především i sociální vazby. Celkově je pak náš život stabilnější.

Průzkumem se zjistilo, že jenom 10 % lidí si stanovuje své cíle (na základě harvardské studie z 80. let 20. století) a jen 3 % z nich písemně. Když porovnáme, kolik procent lidí je v životě úspěšných, dostaneme velmi podobné číslo. Zajímavé! Píšete si své cíle nebo jste to alespoň někdy zkusili?

Byla jsem na nějakém setkání a dostala jsem otázku, zda jsem úspěšná. Zaujala mě, protože pro každého slovo „úspěch“ znamená něco jiného. Pro někoho je to kariéra, popularita, sláva, peníze atd. Pro mě úspěch znamená dělat práci, která mě baví a těší, jednoduše vědět, co chci, a znát svůj cíl. Pak se můj cíl stává pro mě přitažlivým. Je to něco, co pro naše podvědomí představuje závazek, abychom pracovali pro jeho naplnění.

Jak si cíle stanovovat?

Chci změnu - blog osobního rozvoje
Ochutnejte Kaizen. Existuje několik přístupů, např. metoda Kaizen pro ty, co mají rádi postupné, ale za to trvalé změny a řídí se heslem „malými krůčky k velkým cílům“. Výhodou je, že změna je pomalá, ale o to trvalejší. Vytváříte si postupně návyk. Je vhodná i pro ty, co nemají v oblibě velké výzvy a závratné změny. K této filozofii jsem naspala e-book "Kaizen - chci změnu".


Druhým způsobem je metoda SMART - jak si nadefinovat cíle. Na obecné úrovni by měl cíl být hodnotný, významný a v souladu s naším svědomím. Důležité je cíl zaměřit na to, co nastane, ne na to, co se stát nemá. Cíl chápat jako začátek něčeho, nikoli konec. Cíl by měl být zaměřený převážně na chování, ne na stav. Přiměřená velikost cíle – cíle by mělo být dosaženo v představitelné době.

Když půjdu po významu slova SMART, tak S znamená konkrétní a přesně definovaný cíl (množství, kvalita, čas), jenž je M - měřitelný (váha, množství, procento).  Pokud se jedná např. o změnu chování něco, co je neměřitelné, tak kdo a jak to pozná, že došlo ke změně. Dále je důležité vědět, zda je pro Vás A - dosažitelný, vlastními silami. Významnost cíle je předpokladem pro naši snahu, úsilí a vytrvalost při jeho dosahování. Cíl musí být ambiciózní, ale i R - reálný a T - termínovaný (jeho plnění lze sledovat). 


Někdy je vhodné dbát taky na ekologii vybraného cíle, to znamená položit si otázku, koho se cíl dotkne (např. partner, rodina atd.) a jestli i pro ně je to v pořádku. Obě metody Kaizen a SMART lze vzájemně kombinovat.

Závěrem: 

Napište si cíle písemně (co je psáno, to je dáno). Mějte každý den svůj cíl před očima. Klidně to může být i ve formě obrázků, nástěnky či mapy mysli.

Moje doporučení:  

Pamatujte na „zákon“ 21 dnů, než se změna a naše nové návyky ukotví v naší hlavě, v našem „softwaru“. Neumíte si je sami nadefinovat? Jděte do kurzů a lektor Vám pomůže, zároveň se seznámíte s dalšími lidmi a ti Vám dodají energii a elán pro to, po čem toužíte. Využiji citát Blaise Pascala: „Velcí lidé nemají více schopností než lidé obyčejní, ale mají velké cíle.“

Rádi čtete? Doporučuji publikace Cíle v pracovním i osobním životě", J.Knoblauch, nakladatelství Portál nebo Jak sladit práci a osobní život", B.Tracy a L.J.Seiwert. 

Přeji krásný den,

Zdenka


Kurzy: www.edux.cz 
EbookKaizen- chci změnu
Instagram:
Zdenka_kresli
Koučink: 
www.kouc-koucink.cz

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...