úterý 11. února 2014

Jak uspět v roli šéfa?

Pracovali jste ve společnosti a postupně jste postupovali ve struktuře firmy, až jste se dostali do vedení? Zdědili jste firmu po rodičích? Co teď?
Jak začít? Jak se co nejrychleji zapracovat? Hlavně – jak to všechno zvládnout a uspět? Kdo se nejčastěji stává novým vedoucím?

Člověk, který má velmi dobré analytické schopnosti, to znamená, že rozumí odborné stránce firmy, je typem, se kterým se nejčastěji setkávám, a to právě u kurzů sebeprezentace, mluveného projevu či u koučování.

Rozumí odborným věcem, ale neumí sám sebe prodat, prodat firmu či prezentovat produkt či služby na veřejnosti. Potřebuje se v tomto zdokonalit.

Dále jsou to nejváženější členové týmů, zaměstnanec, který měl „zlepšovací“ nápad, učitel, jenž nečekaně musel nastoupit na místo svého vedoucího, asistentka či zástupce vedoucího, který musel opustit firmu z organizačních důvodů, protože jeho zaměstnavatel v době ekonomické krize chtěl ušetřit finanční prostředky - to je druhá nejčastější situace.


Jak začít v takové situaci a nad čím se zamyslet? 
 
• Nejdříve se zastavit a vyrovnat se s novou situací. Rozhodně je to velká a rychlá změna. Chce to nějaký čas.
• Veďte vnitřní dialog, uvědomte si, že především řešíte úkol. Neberte si to osobně. Lépe najdete kroky, když emoce ponecháte stranou.
• Hledejte kroky k dosažení cíle, to znamená toho, co se od Vás v dané pozici očekává.

Poskládejte si myšlenky a ptejte se sami sebe! Jak náročná je situace a jak o ní přemýšlíte vy? Zamyslete se, jaké zdroje znalosti, schopnosti, dovednosti máte k dispozici. Napište si seznam lidí, se kterými můžete spolupracovat či se na ně obrátit pro radu, promyslete si a zmapujte možnosti financování, zvažte

Blog  - Chci změnu
časovou náročnost svých nových kroků. Využijte můj ebook "Kaizen -chci změnu" a můžete s ním pracovat v soukromí a hledat odpovědi na své otázky.

Jak si stojím v nové funkci? Udělejte si vnitřní inventuru.
• Proč jsem v této pozici?
• Co umím skutečně dobře a mohu to hned začít v nové funkci využívat?
• Jaké jsou moje slabiny? Jak s nimi naložím? Budu je delegovat na lidi, kteří je zvládají lépe než já?
• Nakolik si opravdu uvědomuji, co mě čeká?
• Co v nové pozici získám?
• Co v nové pozici mohu ztratit?

Závěrem:
Když už jste neměli čas a šanci se na novou pozici připravit, učte se za pochodu. Navštivte konference z vašeho oboru, sledujte odborné články, poslouchejte podcasty úspěšných lidí, zapojujte se do odborných diskusí na internetu, promluvte si se zákazníky, vytvořte „učící se“ prostředí - pochvalte zaměstnance, kteří přicházejí se zajímavými informacemi. Hodnoťte projekty, na kterých pracují zaměstnanci či Váš tým, a diskutujte o nich. Rozeberte, v čem jsou úspěšné a v čem neúspěšné.Moje doporučení:
Hledejte pro sebe inspiraci v jiných oborech, důvěřujte sami sobě – možná Vás dosadil někdo, kdo ve Vás opravdu věří a dává Vám tak šanci zkusit něco nového a rozvinout Vaše schopnosti. Určitě pár věcí nezvládnete tak, jak byste si ideálně představovali, ale rozhodně je to pro Vás dobrá příležitost.


Využijte mentora, zkuste kouče pro ujasnění si strategie (někdy i identity), čtěte, buďte vnímavý/á a hlavně naslouchejte lidem, vyplatí se Vám to více než jenom mluvit. Jděte na kurz managementu či různé komunikační kurzy. Potkáte lidi, kteří můžou být na tom podobně jako Vy.

Z publikací doporučuji Házení slonem" aneb zen umění jak zacházet se svým šéfem? Stanley Bing, nakladatelství Portál nebo Šéfem ze dne na den", nakladatelství Management Press.

Přeji Vám příjemný den

Zdenka

Twitter: zdenka_t
Ebook: Kaizen- chci změnu
Koučování:
 
www.kouc-koucink.cz


Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...