pondělí 6. října 2014

Přestaňte o sobě pochybovat - Sebekoučink pro ženy

Jste zbytečně kritické sami k sobě? Máte občas potíže přijmout ocenění za práci? Jak přestat neustále o sobě pochybovat a očekávat skvělé výsledky? Jak uspět ve světě mužů? 

Navštívila jsem na setkání na téma "prokrastinace" a dostali jsem se k tomu, že vnitřní napětí zejména u žen dost často pramení z toho, že chtějí udělat za den určité množství úkolů. 

Potíž je v tom, že by si je stačilo napsat a k tomu připsat, kolik času na ně potřebují. Ve finále se pak zjistí, že den by měl mít daleko více hodin. Co z toho vyplývá?

Požadavky, které si klademe na sebe, jsou nesplnitelné, a způsobují, že si to vyčítáme. Někdy stačí opravdu málo: vzít si notes, dopsat čas potřebný k aktivitě a podívat se na to realisticky.

Dostala jsem tip na knihu "Sebekoučink pro ženy" od nakladatelství Portál. Protože hodně čtu, řekla jsem si - začnu jinak, a to podle názvů jednotlivých kapitol z obsahu. Vzala jsem si tužku a zaškrtávala v obsahu názvy jednotlivých kapitol. Najednou jsem zjistila: tohle mě zajímá, tohle a ještě pak tohle Nevím, zda to byla práce překladatele či samotného autora, ale já to rozhodně ocenila.

Co mi tedy utkvělo v paměti? 

Dvě oblasti, z nichž jednou je práce s vlastním postojem (jak ho měnit a které postoje nás někam v kariéře i životě posunou). Důvěrně to znám, že je to těžké i sama u sebe. Postoje jsou důležitější než skutečnost. V různých situacích si sami sobě můžete říct: slova slyším, ale jaký postoj za tím je? Co mi ta moje reakce chce říct?

Jednoduše se podívejte na situaci z různých stran. Použijte jakési filtry. Najednou zjistíte, že těch možností je více.

P
říklad: povyšování v zaměstnání. Naštvanost, jak to, že ne já? Já jim to ukážu Proběhne v nás množství reakcí, a to, dámy, ruku na srdce, emočních reakcí od naštvanosti, dětinskosti, urážlivosti až po to, že třeba nejsem na to připravena nebo bych si o tom měla s někým z práce ještě promluvit.

Druhou oblastí je téma vlastního sebeobrazu. Většinou nám v životě dělá problémy to, jakou máme představu o sobě. Jakési naše vnitřní zrcadlo, do kterého nahlížíme, abychom věděli, jak se chovat. Pokud se nastolíte vědomě změnu v chování, propojí se to s Vašimi pocity a ovlivní to následně i Váš výkon.
Chci změnu - blog osobního rozvoje
Lapače nápadů, kreseb a myšlenek

Změna sebeobrazu nás uvede ve větší soulad s výsledky, kterých chceme dosahovat. Výrazným příkladem v praxi je role obchodníka a jeho vliv na nárůst prodeje.
Tipy na cvičení:


Rada zní: zkontrolujte si vlastní sebeobraz a zkuste cvičení.
Polo
žte si otázku: Jakým je ten můj sebeobraz? Vezměte tužku a papír, ten rozdělte na dvě poloviny a na jednu stranu pište své odpovědi (přítomnost). K popisu využijte přídavných jmen.  

Položte si druhou otázku a využijte zbývající část papíru: Jaký by byl můj ideální sebeobraz? Pohrajte si s ním a rozvíjejte nápady, jaké by bylo, kdybych byla taková a taková (budoucnost- ideál). Srovnejte. Na co jste přišly? Stejné či rozdílné pohledy? 

♥ Dámy, pamatujte: ne talent a schopnosti určují vaše štěstí a úspěch, ale váš sebeobraz. ♥

Závěrem: 
Čeho si cením na knize, je fakt, že rady autorky jsou použitelné, neboť plně akceptuje naše evropské prostředí. Kniha mě inspirovala k napsání ebooku na téma "Kaizen-chci změnu".

Moje doporučení: 
Pokud chcete sami na sobě pracovat a váháte s investicí do koučování či návštěvy rozvojových kurzů nebo se obáváte, že si neudržíte změnu, kterou jste v sobě nastartovala, doporučila bych právě tuto knihu. Pracujte s ní. Navíc existuje už i v elektronické podobě. Já osobně miluji šustění papíru a možnosti podtrhávání, čmárání tužkou a vlepování barevných papírků, proto většinou čtu papírovou podobu.

Přeji Vám hezký den,

Zdenka


Podcast: Zdenčin pokec - podcast úspěšných
E-book: Kaizen chci změnu
E-Book 2: Jak pracovat, žít a cestovat odkudkoliv
Tréninky: www.edux.cz
Koučink: www.kouc-koucink.cz


Pokud se Vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním přátelům nebo se přihlaste k odběru článků. Děkuji.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...