úterý 7. srpna 2012

Cíle versus životní hodnoty

Plánujete si cíle? Přemýšlíte o tom, čeho chcete v životě dosáhnout? Stává se Vám, že se Vám Vaše plány nedaří plnit? Důvodů může být více. Např. není to pro Vás dostatečně motivující nebo se Vám jednoduše nic nechce. Důvodem může být i to, že Vaše životní hodnoty jsou jinak nastavené než vaše cíle - to, co si v životě přejete.

Uvedu příklad, kdy můžou být životní hodnoty v rozporu s cíli - jestliže je pro mě nejdůležitější hodnota moje rodina a já si stanovím za cíl kariéru, může se mi stát, že důležitost této hodnoty - rodiny - pak sehraje roli při hledání pracovního místa.
Blog prospěšná změna

Pokud je při výběru životní hodnoty, svoboda a volnost (žít si život podle svého) mým cílem vydělání peněz - finanční zajištění, vede to k zamyšlení, proč se mi nedaří nebo jakou práci si najít, aby tyto cíle a hodnoty byly v rovnováze.

Pokud máte promyšlené nebo i napsané cíle, porovnejte si je se svými životními hodnotami. Zkuste o tom popřemýšlet.

Zkusme cvičení - životní hodnoty.


Navrhuji následující cvičení: napište si na jednotlivé papírky své hodnoty. Zkuste jich napsat osm, a to ty, které považujte za nejdůležitější. Inspiraci najdete níže.

Představte si, že letíte balónem a postupně potřebujete kvůli špatným povětrnostním podmínkám odhazovat zátěže, aby se Vám nic nestalo a nespadli jste do moře.

Každá hodnota v tom balónu představuje zátěž. Odebírejte postupně jeden papírek za druhým (jednu hodnotu po druhé), až Vám zůstanou 4. Zkuste se nad nimi zamyslet, a aby to bylo ještě těžší, seřaďte je podle důležitosti… Buďte sami sebou a přemýšlejte hlavně o svých životních hodnotách!

Přikládám pro inspiraci seznam životních hodnot a video, jak pracovat se životními hodnotami.

Ocenění, životní prostředí, láska, slušnost, tvořivost, sebekázeň, důvěra, spolupráce, víra, tolerance, pravda, velkorysost, rodina, přátelství, zdraví, 
upřímnost, stabilita, loajalita, svoboda, harmonie, humor, prosperita, respekt
radost...
atd.


Závěrem:
Tak jak to dopadlo? Bylo to pro Vás těžké? Které hodnoty zůstaly? Zkuste si je teď srovnat se svými cíli. Jak to vypadá? Došlo u Vás ke shodě? Nebo vidíte, že je to rozdílné?

Citát: Thomas Hora:  Existuje jen jediný způsob, jak si poradit s životem, a to najít onen soubor hodnot, které nepodléhají módním trendům, které se nikdy nemění a budou neustále rodit ovoce v tom smyslu, že nám i uprostřed velice nejistého světa přinesou klid, zdraví a jistotu.

Moje doporučení:
Co teď s tím? Měnit hodnoty, či cíle? Možná jste pochopili, proč se Vám do teď úplně nedařilo. Pořadí důležitosti hodnot se v jednotlivých etapách života mění. Jednou za čas toto cvičení opakujte.
Napište mi e-mail, jak dopadlo cvičení nebo navštivte kurz "Sebepoznání pro ženy" či "Asertivní komunikace pro ženy". Uspořádejte si své životní hodnoty a zamyslete se nad tím, kam dál a co pro Vás a Váš další život znamenají. Využijte a zkuste něco nového koučovací setkání.

Hezké letní dny,

Zdenka

E-book: Kaizen-chci změnu
Koučink:www.kouc-koucink.cz
Tréninky: www.edux.cz
Podcast: Zdenčin pokec - podcast úspěšných


Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...