neděle 9. prosince 2012

Jak udržet svůj život v rovnováze?

Ukončil/a jste úspěšně studium? Právě jste se vdala? Jste šťastná a zamilovaná. Zjistila jste, že jste těhotná a že budete muset připravit domov pro nového potomka? Do toho má ještě vaše maminka narozeniny a potřebujete připravit velkou oslavu? Tolik pozitivních věcí se stalo.

Odborně se tomu stavu říká eustres. Je to pozitivní zátěž, která stimuluje jedince k vyšším anebo lepším výkonům.A teď opačná situace. Potřebujete v nejbližší době změnit zaměstnání, protože se chystá reorganizace ve firmě? Máte onemocnění v rodině? Neustále se dohadujete se svým nadřízeným? Chcete dítě umístit do školky v místě bydliště a zjistíte, že je už plná kapacita? Této situaci se říká distres. Je to nadměrná zátěž, která může poškodit a vyvolat onemocnění.

Pro náš život ani jedna z těchto situací není úplně ideální. Hodně radosti a štěstí je pro nás velmi zatěžující, stejně tak obrácená situace nejistota, hádky, stěhování či různé nemoce, úrazy nás podobně zatěžují jako radost.

Dobrým příměrem je tzv. Boiling frog syndrom:
Žába sedí v hrnci s vodou, která se pomalu ohřívá. Nejdříve si žába neuvědomuje, že se něco děje. Později už teplota stoupá, žába se sice necítí příliš dobře, ale stále se to ještě dá vydržet, a tak nedělá nic. Nakonec žába usoudí, že voda začíná být nesnesitelná, chce se pokusit o skok z hrnce, ale už je pozdě a žába se uvaří.

Připomíná Vám to něco? Máte občas pocit, že teplota začíná stoupat? je dost často před koncem roku. Načerpejte energii na setkáních či společných aktivitách s lidmi, se kterými se cítíte dobře.

Závěrem:
Aby jsme byli v pořádku a stres na nás nezanechal dlouhodobé stopy je ideální stav rovnováhy. Pokud cítíte hodně stresu, najděte si aktivity, které Vás těší, sportujte nebo jděte ven do přírody, relaxujte nebo jděte někam, s kamarádkou na kávu či si přečtěte dobrou knížku.

Moje doporučení:

Z dalších technik, které pomohou je např. workshop prevence syndromu vyhoření, kurz asertivity, pozitivní myšlení, nácvik dýchání při stresových situacích, dále vizualizace pozitivních optimistických barev, kdy vědomě měníme svojí situaci, meditace nebo začít systematicky pracovat s metodou Kaizen (malými krůčky k velkým cílům) je vhodným pomocníkem. 

Poslouchejte motivující podcasty - neformální rozhovory s úspěšnými lidmi - Zdenčin pokec. Co nejlépe funguje Vám? Napište mi nebo pokud Vaše firma potřebuje připravit firemní workshop na toto téma, oslovte mě.

Přeji krásný den,

Zdenka


Kurzy: www.edux.cz 
Ebook
Kaizen- chci změnu
Podcast:
 Zdenčin pokec - podcast úspěšných
Koučink:
 
www.kouc-koucink.cz

Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.
 

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...