pondělí 11. listopadu 2013

Uzavřete mír se svým strachem

Cesta k prospěšné změně
Máte už plné zuby strachu a úzkosti? Odmítáte jakékoliv prezentace či vystoupení před lidmi? Vyčerpává vás, že v sobě neustále bojujete s trémou a stresem z vystoupení na veřejnosti? Prožíváte nepříjemné pocity na jednáních a obáváte se jich?

Příběh ze života: 


Měla jsem klienta, který byl obchodníkem. Práce obchodníka vyžaduje častý kontakt se zákazníkem, ať už osobní, telefonický, či písemný. Jeho největším problémem byla tréma, která se projevovala zčervenáním, lehkou koktavostí, a to zejména při jednání s novým klientem či při setkávání s novými lidmi. Velmi mu to vadilo a chtěl s tím něco udělat.

Čím více o tom přemýšlel, zjistil, že tato jeho obava či úzkost začala v dětství, kdy jako nejstarší ze sourozenců vždy, když chtěl doma mluvit u stolu, od táty slýchával: „Když mluví starší, děti musí mlčet.“ Tyto věty se opakovaly několikrát, i s příslušným tónem. V klientovi se vytvořilo přesvědčení, že když on mluví k někomu, bude se mu dotyčný smát, zesměšňovat ho nebo ho bude okřikovat. To je vlastně to, co mu brání chodit na více jednání, a důsledkem je, že nevydělává tolik peněz, kolik by chtěl. Rozhodl se s tím něco udělat a odstranit či přeprogramovat tento „emoční zážitek“.

Strach a úzkost dost často pocházejí z nějakého zážitku z dětství nebo se v průběhu života „vyvinuly“ z nějaké situace. Nevědomě projektujeme do projevů nějaké naše situace: např. typu „Jsi milá holčička, buď hodná a drž se stranou.“, dále situace ze školy, kdy nás učitelé okřikovali nebo spolužáci zesměšňovali. Cílem různých technik (např. NLP) je pochopit naše emoční nastavení, příčinu našich potíží, abychom zvládli současné situace a aby už v našich pocitech nezabíraly místo.

♥ Video tipy - Jak se připravit na prezentaci na Youtube Jak nastartovat změnu:)Závěrem: 

Někdy si stačí s někým, komu důvěřujeme, promluvit o svých pocitech a obavách. Někomu zase pomáhá vžít se do těch negativních pocitů, popsat je – kdy se cítím špatně, co se se mnou děje, kdy se cítím jako v pasti nebo mě napadají myšlenky typu „nejsem dost dobrý“. 

Např. v deníku využít intuici, jenom psát bez hodnocení a přemýšlení, zda to má či nemá logiku. Následně si opět text přečíst a najít pro sebe informace, čím to je, že prožívám takové pocity.

Symbolicky po pochopení situace pak papír roztrhat a rozloučit se s tím pocitem. Vyzkoušejte si to, pokud se na to cítíte, nebo oslovte odborníka-terapeuta nebo kouče NLP/Neurolingvistické programování, který Vám s tím pomůže. Technika je využitelná i v jiných oblastech nebo jenom při mluvených projevech. 

Moje doporučení: 


Ukončím citátem od Susan Jeffersové: „Překonávat strach je méně děsivé než žít s podvědomým strachem pramenícím z pocitu bezmoci." Navštivte kurz, který se zabývá trémou a technikami, které Vám pomůžou nebo využijte individuální koučování a najděte to, co způsobuje trému.

Přeji krásný den,

Zdenka

E-book: Kaizen - chci změnu

Tréninky: www.edux.cz
Youtube: Jak nastartovat změnu

Koučink: www.kouc-koucink.cz

Našli jste pro sebe inspiraci? Dejte vědět i svými kamarádům. Připojte se k mým odběratelům blogu nebo Youtube kanálu Jak nastartovat změnu.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...