úterý 31. července 2012

Schází Vám pochvala? Pochvalte se!

Chválíte občas sami sebe? Nebo to vnímáte, tak že se nemůžete pochválit, protože "samochvála smrdí“? S tímto názorem jsem se setkala na kurzu "Cesta k úspěchu". Tak jak to je? Má vůbec smysl se pochválit? Možná někdo řekne, pokud nepochválím sama sebe, kdo mě vlastně pochválí?

Chci změnu - blog osobního rozvojeVětšina lidí se spíše podceňuje a kritizuje. Ani si dostatečně neuvědomuje, kolik
věcí dokážou a berou je automaticky. Říkají, že je to normální a stejně tak dobře by to zvládli i jiní. 

Uvedu příklad z workshopu Cesta k úspěchu - profesionální tanečnice na mezinárodní úrovni, ocenění mi říká, "ale já nic zvláštního neumím....". Skutečně neumí nic zvláštního neumí?
 
Tip na cvičení.
Zkuste si jednou sednout a napsat sami pro sebe své pozitivní vlastnosti, talent, schopnosti nebo to, co si na Vás cení jiní. Jde o to, co zvládáte dobře, ne perfektně. Pište je v první osobě, aby jste se s tím ztotožnili a zkuste si ke každé takové vlastnosti napsat poznámku jako důkaz/sebereflexe, proč si to myslíte...např. empatická - poslouchala jsem minulý týden kamarádku, která měla problémy s přítelem...Kolik jste jich napsali Vy? 


 Je velmi důležité si uvědomit, co všechno umíte a jaké máte schopnosti. To určitě pomůže zvýšit Vaší sebevědomí. Zkuste se pochválit a říct si, co se Vám povedlo. 

Je jedno, co to je, ať už je to dokončení studia, zhubnutí, získání nového zákazníka, rozhodnutí osamostatnit se v práci, zvládnutí turistické trasy či napsání článku nebo dodržování zásad zdravého stravování je taky důvodem pochválit se a říct si “zvládla si to, je tak dále“, „jsi šikovná“, „mám tě ráda“ atd. Formulace je na Vás…. Zkuste se inspirovat publikací od Louise L. Hay "Já to dokážu". Využívejte afirmace.

Závěrem:
Pochvalte se, ovlivňuje to, jak naší sebedůvěru, tak i lásku samých k sobě. Podporuje nás to v dalších aktivitách a rozvoji. Ovlivňuje to i náš způsob komunikace (to, zda jsme či nejsme asertivními) s ostatními, schopnost zvládnout kritiku od jiných, odmítat neoprávněné požadavky druhých, ale i vlastní sebekritiku. Stáváme se méně závislými na ocenění "zvenku".


Moje doporučení:
 
Poradila bych neporovnávejte se! Vždy se najde někdo lepší či schopnější. Pochvalte se alespoň jednou za den! Ráno až půjdete do práce, podívejte se na sebe do zrcadla, usmějte se a řekněte "tobě to sluší..." Jaký máte z toho pocit? Je to opravdu tak těžké?  Napište mi, co "funguje" Vám, při podpoře samých sebe a jak Vám to šlo s napsáním svých pozitivních vlastností. Doporučuji publikaci "Sebedůvěra - umění získat cokoliv chcete", R. Yeung.

Přeji hezký den


Zdenka

Podporující projekty
Podcast: Zdenčin pokec
Koučink: www.kouc-koucink.cz
Tréninky: www.edux.cz
Youtube: Jak nastartovat změnu


Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...