úterý 31. července 2012

Schází Vám pochvala? Pochvalte se!

Chválíte občas sami sebe? Nebo to vnímáte, tak že se nemůžete pochválit, protože "samochvála smrdí“? S tímto názorem jsem se setkala na kurzu "Cesta k úspěchu". Tak jak to je? Má vůbec smysl se pochválit? Možná někdo řekne, pokud nepochválím sama sebe, kdo mě vlastně pochválí?

Chci změnu - blog osobního rozvojeVětšina lidí se spíše podceňuje a kritizuje. Ani si dostatečně neuvědomuje, kolik
věcí dokážou a berou je automaticky. Říkají, že je to normální a stejně tak dobře by to zvládli i jiní. 

Uvedu příklad z workshopu Cesta k úspěchu - profesionální tanečnice na mezinárodní úrovni, ocenění mi říká, "ale já nic zvláštního neumím....". Skutečně neumí nic zvláštního neumí?
 
Tip na cvičení.
Zkuste si jednou sednout a napsat sami pro sebe své pozitivní vlastnosti, talent, schopnosti nebo to, co si na Vás cení jiní. Jde o to, co zvládáte dobře, ne perfektně. Pište je v první osobě, aby jste se s tím ztotožnili a zkuste si ke každé takové vlastnosti napsat poznámku jako důkaz/sebereflexe, proč si to myslíte...např. empatická - poslouchala jsem minulý týden kamarádku, která měla problémy s přítelem...Kolik jste jich napsali Vy? 


 Je velmi důležité si uvědomit, co všechno umíte a jaké máte schopnosti. To určitě pomůže zvýšit Vaší sebevědomí. Zkuste se pochválit a říct si, co se Vám povedlo. 

Je jedno, co to je, ať už je to dokončení studia, zhubnutí, získání nového zákazníka, rozhodnutí osamostatnit se v práci, zvládnutí turistické trasy či napsání článku nebo dodržování zásad zdravého stravování je taky důvodem pochválit se a říct si “zvládla si to, je tak dále“, „jsi šikovná“, „mám tě ráda“ atd. Formulace je na Vás…. Zkuste se inspirovat publikací od Louise L. Hay "Já to dokážu". Využívejte afirmace.

Závěrem:
Pochvalte se, ovlivňuje to, jak naší sebedůvěru, tak i lásku samých k sobě. Podporuje nás to v dalších aktivitách a rozvoji. Ovlivňuje to i náš způsob komunikace (to, zda jsme či nejsme asertivními) s ostatními, schopnost zvládnout kritiku od jiných, odmítat neoprávněné požadavky druhých, ale i vlastní sebekritiku. Stáváme se méně závislými na ocenění "zvenku".


Moje doporučení:
 
Poradila bych neporovnávejte se! Vždy se najde někdo lepší či schopnější. Pochvalte se alespoň jednou za den! Ráno až půjdete do práce, podívejte se na sebe do zrcadla, usmějte se a řekněte "tobě to sluší..." Jaký máte z toho pocit? Je to opravdu tak těžké?  Napište mi, co "funguje" Vám, při podpoře samých sebe a jak Vám to šlo s napsáním svých pozitivních vlastností. Doporučuji publikaci "Sebedůvěra - umění získat cokoliv chcete", R. Yeung.

Přeji hezký den


Zdenka

Podporující projekty
Podcast: Zdenčin pokec
Koučink: www.kouc-koucink.cz
Tréninky: www.edux.cz
Youtube: Jak nastartovat změnu


Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.

pondělí 16. července 2012

Malými krůčky k velkým cílům - metoda Kaizen

Chci změnu - blog osobního rozvoje
Ačkoliv je metoda Kaizen již dlouho uznávaná, mnozí z nás ji ještě do svého života a byznysu neaplikovali. 

Stručně řečeno: Není třeba dělat radikální změny, mnohem účinnější je měnit věci postupně, po malinkatých krocích, ale pravidelně.“ Je to jako puzzle po malých částech dáváme dohromady celkový obrázek.

Uvedu typické příklady ze života. Pokud například chceme zhubnout, není nutné si nakoupit plnou tašku produktů zdravé výživy a okamžitě objednat permanentku do fitcentra. Lepší je dát si denně o hranolek (ano, čtete správně, o jeden hranolek denně) méně k jídlu, nebo pokud chcete cvičit, tak začít pětiminutovým pochodem na místě, třeba při sledování televize.

A pokud se chcete konečně naučit španělsky, stačí jedno nové slovíčko každý den.To všechno jsme schopni zvládnout...
Chci změnu - blog osobního rozvoje
Základem této metody Kaizen je, že potřebujete získat určitý návyk. Časem bude hranolků k obědu málo – a budou vám stačit. Pak zjistíte, že se cvičení můžete věnovat každý den 10 minut. Začněte s malými kroky – a po určité době zjistíte, že jste ušli dlouhou cestu, na kterou byste si dříve netroufli.

Existuje spousta výmluv, proč určité věci nedělat – „Nemám čas…“, „Je toho moc…“, „Nemám dostatečnou vůli…“, „Nechce se mi…“, "nikdy se angličtinu nenaučím", „Stejně to nemohu zvládnout…“ a tak dále.


Závěrem:
Když ale obrovský problém rozmělníme na drobečky, postupně většina výmluv zmizí: i velmi zaneprázdněný člověk si může vyrobit (nebo dnes i koupit!) například kartičky se slovíčky cizího jazyka, strčit je do kapsy a při čekání na tramvajové zastávce nebo cestování autobusem je vytáhnout, číst si je a učit se.


Moje doporučení:
Blog Chci změnu

Zkuste metodu Kaizen. Začněte třeba tím, že si zvolte si nějaký cíl a cestu k němu rozčleňte na malé krůčky...Případně (mozek miluje otázky) se ptejte: Co nejmenšího mohu udělat proto, abych se dnes 1 minut smála?", Jak mohu ušetřit 5 minut denně na čtení oblíbené knížky?"...napadá Vás něco do čeho se Vám moc nechce? Zapojte se do Projektu 365 otázek a pracujte ve formě otázek.

Využijte Kaizen v jakékoliv oblasti, ve které se toužíte zlepšit. Jako pomůcku a cvičebnici můžete využít i můj e-book s názvem Kaizen - chci změnu". Vyzkoušejte koučování  v kombinaci s e-bookem.

Hezký den,


Zdenka

Ebook:
Kaizen- chci změnu
Koučink:
 
www.kouc-koucink.cz
Kurzy: www.edux.cz
Youtube: Jak nastartovat změnu


Pokud se vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním – děkuji.


Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...