pondělí 5. května 2014

Jak opět získat sílu a energii?

Chci změnu aneb cesta k prospěšné změněJak dosáhnout vnitřní klid? Ráda bych se podělila o to, co může být naší vnitřní ochranou před světem, lidmi, problémy, únavou a emocemi a co je nám dostupné, jenom na to občas zapomínáme.

1) Ticho. Je docela těžké vůbec dosáhnout ticha. Když žijeme ve městě, slyšíme tramvaje, sanitky, venkovní křik dětí nebo večer lidí vracejících se z hospody. Mně to připadá podobné jako s meditací; je docela umění někdy se odpoutat od myšlenek a jenom se soustředit na dýchání a sám na sebe a na to, jak v klidu funguje naše tělo. Naordinujte si ticho a zastavte se na okamžik!


2) Hudba. Tady to závisí na žánru, jaký kdo má rád. Někdo se chce uklidnit, jiný zase nabrat energii a radost z nově připravovaného jednání a jiný se chce jenom odreagovat od problémové situace a bláznivě tančit po pokoji a na chvilku přestat vnímat realitu dne. Ideální je propojit tanec i zpěv. Je jedno, zda umíte zpívat či ne, pokud vám to pocitově dává to, co potřebujete. Možná bych jen brala ohledy na sousedy či další lidi kolem vás, pokud nevíte, jak to máte se svým hudebním nadáním.


3) Rozhovor. Platí: sdílení problému = poloviční problém. Někdy stačí, když si nás někdo jenom vyslechne a nesoudí, neradí, co a jak, pomůže jen ta možnost vyslechnout nás bez souzení. Někdy i jen to, že formuluji nahlas a pojmenuji to, co mě trápí, stačí k tomu, abych si ujasnil a utřídil myšlenky.


4) Oslava či narozeniny. Pokud patříte mezi extrovertní typy a energii vám dodává právě společnost dalších lidí, využijte to třeba při oslavě narozenin, kdy vám nejbližší rodina a přátelé upřímně přejí všechno nejlepší.


5) Příroda. Tu má ráda většina z nás. Její výhodou je, že nehodnotí a nemá žádné předsudky, co a jak by mělo fungovat. Hlavně teď na jaře chodíme po lese, dýcháme jiný vzduch, vidíme, jak se příroda probouzí, všechno zelená a slyšíme po zimě zpěv ptáků a pozorováním toho všeho je nám skvěle a cítíme se odpočatě. Strom je takový, jaký je, a je na nás, jestli ho budeme obdivovat pro jeho nádhernou korunu nebo naopak pro jeho nedokonalost. Jednoduše je, jaký je.


Závěrem:

Tak co je tím vaším spolehlivým zdrojem, když se necítíte skvěle? Co nejlépe zafunguje? Umíte dobře rozeznat, kdy už na vašem vnitřním semaforu svítí červená?

Moje doporučení:
Jsou to naše i vaše vnitřní zdroje, dobře je využívejte ve svůj prospěch a v čase, kdy je situace složitější, si je opět připomeňte. Hledejte další a další, určitě se vám budou hodit. Využijte čas pro sebe a navštivte kurz, ve kterém si uvědomíte zdroje, které v sobě máte, ale nevyužíváte je a taky nevěnujete dostatek pozornosti.


Přeji Vám hezký den,

Zdenka

E-book: Kaizen -chci změnu
Koučink: www.kouc-koucink.cz

Pokud se Vám článek líbil, sdílejte jej a doporučte jej tak ostatním přátelům nebo se přihlaste k odběru článků. Děkuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...