úterý 3. března 2015

Jak jsem odhalila tajemství Škarohlída

Mám slabost pro pampelišky, o to byl můj zájem větší o knížku pod názvem „Koučink duše - cesta ke klidu a radosti ze života“. 


Co na pampeliškách přímo zbožňuji? 
Líbí se mi jejich žluté hlavičky, ale hlavně mě fascinuje jejich proměna na ty odkvetlé. Připadají mi jako takové malé padáčky, které si můžou letět směle do světa. Něco podobného jsem cítila při čtení knihy od autorky Michaely Merten (nakladatelství ANAG).Potěšilo mě, když jsem zjistila, že je manželkou Pierra Franckha, od kterého jsem už několik knížek četla. Je opravdu docela těžké, po několika stovkách přelouskaných knížek z oblasti osobního rozvoje, najít něco úplně nového a překvapivého.

Zaujaly mě osobní zkušenosti autorky i přemýšlení nad vlastním životem – výhrami i pády. Sympatické povídání je blízké mě i dalším čtenářům, protože každý občas míváme podobné myšlenkové pochody.


Co mě úplně nadchlo? Kapitola o mužíčkovi v uchu, prostě nemá chybu. Škarohlíd mě zaujal na tzv. první přečtení, lépe by se hodilo „první pohled“, protože takové malé individuum máme téměř každý. No, co si budeme povídat...


Taky vám neustále někdo do všeho kecá, aniž byste stáli jeho názory? Komentuje téměř všechno, když váháte a nejste si jisti? Přemýšlíte o změnách či nových věcech? Říká, tohle vůbec neumíš, proč se do toho vůbec pouštíš? Ty by si chtěla tohle dokázat? Tak to si asi úplně padlá na hlavu. No, není ti dobře, tak jak jsi? 

Chci změnu - osobní rozvojTak takhle nějak to funguje, hlavně v momentech, kdy nevíte, kudy dál. Pak nastoupí tato osůbka a všechno ví a zná. Je nesmírně 'pozitivní' a podporující, avšak naprosto jiným směrem než Vy potřebujete. Někdo mu říká vnitřní kritik, někdo mužíček, někdo ošklivý trpaslík.. Jak mu říkáte vy? Za prozrazení jména Vám budu vděčná, třeba i z důvodu, abych se s ním nepotkala, protože mě příležitostně navštěvuje. Dva a více by už bylo moc.

Co tedy s tou osůbkou? Nebo ještě nemá jméno? Zkoušeli jste tohoto mužíčka trpaslíka poslat na výlet kolem zeměkoule či na pustý ostrov? Říct mu, já už tě nepotřebuji a tvé rozumy už vůbec ne. Milý zlatý, jsme už nějakou dobu spolu. Co takhle si od sebe vzájemně odpočinout? Vím, že si velmi pohotový v různých radách, ale ta tvoje podpora mě od všech aktivit spíše odvádí.

Většinou, když se rozčiluji a bojuji vnitřně s tímto „fešákem“, tak se nikam moc nedostanu. Tak mě napadlo jít přátelskou cestou a svému vnitřnímu miláčkovi říct, co kdyby sis udělal dovolenou a podíval se někam jinam? Odkud vůbec přicházíš? Nejvíce by mě zajímalo, který dobrák tě za mnou poslal? Rodiče? Přítel? Učitelka?

Takhle zmateně to občas vypadá v naší hlavě. Milióny různých myšlenek. Proč je přesila právě v těch negativních a energii ubírajících myšlenek než těch povzbuzujících? Je to pro nás lehčí. Nepotřebujeme vyvinout energii, překonávat sami sebe, dokonce se učit nové věci, protože máme rádi pohodlí?

Zkuste pozvat do svého nitra jinou osůbku, dejte ji/jemu jméno a zadejte nové úkoly. Změňte scénář, ve kterém jste doposud hráli. Vysvětlete ji/ jemu důležitou roli ve vašem životě. Cokoliv, co se vám podaří a máte z toho radost, prostě když cítíte, jak se vám vlévá krev do žil, ať vás pochválí. Řekne, tak to se ti povedlo. Udělala si to báječné. Jsi šikulka.


Závěr: Minule jsem se dívala na film s Johnem Deppem „Hledání Země – Nezemě.“ Motiv byla pohádka Petr Pan a závěrečná scéna byla o vílách. Byly krásné, jemné, tančily křehce a jednoduše, byly moc roztomilé. Takovou vílu bych chtěla mít i já. 

Byly bychom nerozlučné kamarádky, které by se podporovaly v nepříjemných situacích. A kdyby přišel zase ten Škarohlíd, tak bychom mu s úsměvem zamávaly a řekli sbohem.  Pro tebe už tady není místo!


Moje doporučení:
Kniha měla přidanou hodnotu pro mě právě díky různým životním zkušenostem autorky. Ponaučení? Negativní myšlenky nás nikam nedovedou a kniha pomáhá přelomit a uvědomit si toto. Změnou myšlenek získáme radost, vitalitu a stáváme se aktivními ve vytváření vlastního života.


Přeji Vám krásný den,

ZdenkaUžitečný článek? Podělte se o něj se svými známými na Twitteru, Facebooku a jinde. Děkuji.


Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...