pondělí 25. května 2015

Nalaďte se na přítomný okamžik

Ráda jezdím na dovolenou do oblastí, kde je mimořádný klid. Takovou oblastí je pro mě Srbsko tím, že nemá moře a léto je tady mimořádně teplé je tady v těch menších městech a vesnicích téměř nulový turistický ruch. Přesto stále zachovalá příroda. Nejedná se o atraktivní lokality s množstvím lidí, což mě těší a pobyt tam si užívám.


Takové prostředí je ideální na relaxování a útěk z města, když vás přepadají pocity, že potřebujete dobít vnitřní baterky.
Chci změnu - blog osobního rozvoje


Je to čas být jednoduše sám se sebou. Takové místo bych doporučila lidem jako prevenci syndromu vyhoření, stress management anebo těm, co hledají odpovědi na některé životní otázky. V každodenní rutině je těžké být sám se sebou a koncentrovat se na své pocity a emoce.

V rámci kurzů osobního rozvoje a koučování od klientů často poslouchám „tak rád bych dělal nějakou stupidní práci na poli či zahradě, abych nemusel přemýšlet.“ Místo, kde si mohu vychutnat přítomný okamžik a nikam se neženu, vnímám dokonale přítomnost. 


Užívám si hlasů ptáků, dívám se na čápy, jak nalétávají do svých hnízd, pečují o mladé, poslouchám v dáli kukačku a pozoruji, jak létá hmyz a broučci na kytkách.  Sedím na břehu jezera a sleduji žáby, je jich tady hodně, vodní hady a tak, co všechno nám příroda poskytuje.


Jelikož jsme na vesnici v Srbsku, tak se seznamuji s domácím zvířectvem jako prasátka, slepičky, kohout - viděla jsem druh, který vyzobává údajně na zahradě ze země klíšťata... Jmenoval se Perro. Je to kohout.

Vypadal jako dokonalý tanečník samby nebo nějakého latinsko- amerického tance. Hned mě okouzlil. Dokonce slyší i na jméno. Tak jsem ho zavolala, sednul si ke mně na lavičku. Mohla jsem ho hladit. Jsem typické městské dítě, a tak objevuji. Vypadal nádherně. Byl celý černý, vzadu peří, které mělo modrý odstín. Jedním slovem fešák. A měl kamarádku Bellu.

Zkrátka sedím, jen tak s ním a zakazuji si jakékoliv myšlenky. Jdu se projít a koukám po lidech. Jsou srdeční, mají velikou chuť dělit se o své zážitky a já poslouchám a poslouchám. Nakonec, co mi zbývá, když jazyku rozumím tak na 50%. Za to je to skvělý trénink na pozorování řeči těla a neverbálních znaků. I když nerozumíte, hodně věcí si domyslíte a v zásadě to vůbec nevadí.Trénujete schopnost naslouchat a pozorovat, což je velmi užitečné. V jazyce, ve kterém dokonale rozumíme, občas některé informace jednoduše vypouštíme. Osobně používám pojem, že občas si zapínám svůj filtr. Dívám se na oblohu a pohyb mraků, které se pomalu plouží. Představuji si, co vytvářejí jednotlivé mraky za obrazce a vymýšlím jich co nejvíce. Přítomný okamžik je krásný. Hodně lidí žije v minulosti nebo v budoucnosti. Škoda.
Chci změnu - blog osobního rozvoje
Závěrem: Ať už děláte cokoliv, soustředěnost na přítomnost vám pomáhá koncentrovat síly, a tak je můžete maximálně využít. Sedněte si na lavičku, k vodě či někam na louku a pozorujte co nejvíce detailů kolem vás.

Objevili jste něco nového? Kde se právě nacházíte vy? Co vidíte kolem sebe? Jakou barvu mají stromy, obloha či květy? Jak vypadá cesta domů z práce? Potkáváte na ní stejné lidi anebo pokaždé nové? Kolik detailů si pamatujete? Třeba už se v takové formě nezopakuje.

Moje doporučení: Vychutnejte si přítomnost, je skvělá. Soustřeďte svoje síly a vjemy právě na ni. Může vás uchránit od obav z budoucnosti či nepříjemných pocitů z minulosti. Nic nejde vrátit, proto si to užívejte. Kdy jste takto odpočívali vy? Napište mi. "Ticho je vždycky součástí krásné hudby. Ticho je vždycky součástí krásného umění. Ticho je vždycky součástí krásného života.", Robert Fulghum      

Přeji Vám krásný den,

Zdenka

Twitter: zdenka_t
Kurzy: www.edux.cz
Ebook: Kaizen - chci změnu
E-book: Digitální, nezávislí a volní
Koučink: www.kouc-koucink.cz

Užitečný článek? Podělte se o něj se svými známými na Twitteru, Facebooku a jinde. Děkuji.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...