pátek 5. června 2015

Vyjděte ven ze své ulity

Někde na twittru nějaká dáma napsala, že už ani nemá zónu komfortu. Neustále ji překračuje...Donutilo mě to zamyslet se, jak je to s neustálým překračováním zóny komfortu.

Chci změnu - blog osobního rozvoje
Přemýšlela jsem se nad tím, jak to mám já anebo jak to mají lidé kolem mě. Překračovaní zóny komfortu je důležité pro rozvoj vlastní osobnosti, realizace změny v životě a učení. 

Na druhou stranu si myslím, že samotná zóna je pro nás důležitá. Pokud se nám mimo komfort moc nedaří, tak se vracíme a načerpávám sílu na opětovné vykročení. Zkoušíme to opět a hledáme cesty, jak uspět.

Připomíná mi to fáze učení. Jednoduše někdy nevíme, co by se nám v životě hodilo umět, časem to poznáme. Pak přijde období, kdy zjistíme, že se něco nového chceme nebo i potřebujeme naučit.  Změnit dosavadní návyky díky změnám ve firmě, v partnerství, v ekonomice či v týmu. Tak začíná proces učení.  Zjišťujeme, co nám v životě funguje a nefunguje. Děláme přitom chyby, což je v pořádku.  Chce to čas a vývoj.


Souvisí to taky s osobností člověka. Někdo potřebuje neustále adrenalin, výzvy a jen tak je to pro něj v pořádku. Většina lidí preferuje rovnováhu. Mít svoji zónu bezpečí/pohodlí a zároveň z ní vykračovat. Pokud příliš často zónu překračujeme, může toho být na nás moc. Stres, nervozita, hodně nových věcí.

Pokud zase příliš málo zůstáváme ve svém vývoji stát, tak se ve finále začínáme postupně propadat dozadu. Jak a podle čeho teď poznáte, jak jste na tom Vy? Kdy jste naposledy ze své zóny vykročili? V čem jste chtěli podniknout změnu?  Jak se Vám v tom daří?

Co si vzpomínám u sebe. Napsala jsem ebook Kaizen- chci změnu, což jsem ještě neudělala. Zuzana Taucová tvoří nádherné enkaustické kartičky, se kterými se skvěle pracuje v kurzech kreativity i při koučování

Vyzvala mě, abych je zkusila používat, dala na ně zpětnou vazbu. V současné době se už připravuje knížečka i s návodem (více lektorů a koučů se podílelo na přípravě) pro práci s dětmi, dospělými a při workshopech, které vedu pro seniory. Pak jsem šla na podnět kamarádky na Restaurant Day (možnost si prodat své kuchařské výtvory). 

Pro ty, co to neznají, je to ojedinělý kulinární festival, dokonce se do něj zapojila Praha a některá další města (Brno, Beroun, Děčín, Lednice, Jeseník). Na jeden den se v Praze otevře dvacet neformálních restaurací.

V listopadu 2015 bude další příležitost si přijít ochutnat saláty, pomazánky, dorty, sladké kuličky atd. Tak vyrazte do ulic, pochutnejte si a nechte se inspirovat! Příště si možná malou restauraci na jeden den zatoužíte otevřít sami!


Co to znamenalo pro mě?
Chci změnu - blog osobního rozvoje

Příležitost vyzkoušet si
prodej, okusit atmosféru a vidět, kdo tam chodí, jak se prodává a co jde nejvíce na odbyt. Pak jsem uspořádala kombinované setkání nad mým novým ebookem Kaizen – chci změnu“ s výrobou zmrzliny společně v týmech. Cukrárna byla takovému nápadu otevřena, a tudíž jsem měla příležitost vyzkoušet si něco nového. 

Chodím se dívat na ukázkové školení, workshopy a stále se ptám jak využít pro sebe to, co jsem tam viděla, slyšela, zažila...

Závěrem:   
Tam, kde končí zóna pohodlí, začíná změna. Odcházíte ze stereotypů a začínáte se učit a poznávat nové země, věci, aktivity a činnosti. Já se taky učím a každý den.

Moje doporučení: 
Jděte a vyzkoušejte si nové věci. Potkáte nové lidi, posílíte si sebevědomí, hodně věcí si znovu uvědomíte, pocítíte i pestrost života. a citát na závěr „Není hanbou nic nevědět, ale je hanbou, nechtít se ničemu učit.“ Neznámý autor.

Přeji Vám krásný den,

Zdenka

E-book: Jak naplno žít a pracovat odkudkoliv
Ebook: Kaizen- chci změnu
Koučink: www.kouc-koucink.cz
Podcast: Zdenčin pokec

Užitečný článek? Podělte se o něj se svými známými na Twitteru, Facebooku a jinde. Děkuji. 

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...