pondělí 5. října 2015

Řekni DOST! nesmyslným přesvědčením, že to nejde

Vyslechla jsem si od známé tento sen. Najednou byla před zrcadlem a dívala se na sebe. Stála a koukala. Přemýšlela o tom, co viděla. „Zrcadlo, zrcadlo, co mi to ukazuješ?“, ptala se. „Tebe, má milá, tebe.“ „Ale to přece nejsem já!“ „Ale jsi. Chceš vypadat líp? Tak nežer!“
 

Probudila se celá vystrašená a zpocená, no musela uznat, že je to tak. Opravdu nevypadala jako přitažlivá ženská. Pustila se "do práce" a za několik měsíců to bylo znát. Nehladověla, jen začala jíst jinak. Jste zvědaví, co dělala?
Chci změnu - blog osobního rozvoje

Klíčové až magické slovo ZMĚNA

Chcete také změnit stravovací návyky? Potřebujete se naučit cizí jazky? Toužíte navázat trvalý partnerský vztah? Vázne vám komunikace v týmu? Nebo se potřebujete naučit prezentovat se? Pak jste zde správně! Pojďte a „ochutnejte“ Kaizen.

V čem spočívá kouzlo japonské filozofie Kaizen? Čelit obtížím je snadné, zvládnout velké úlohy lze pomocí série malých činů" - Tao Te Ťing.

Dám Vám příklad. Můj kamarád Petr byl vždycky byl do všeho hrrr. Pro všechno se hned nadchl, ale jak rychle začal, tak rychle skončil. Říkali o něm, že u ničeho nevydrží. Ale všechno bylo trošku jinak. Petr jen neznal jedno jednoduché kouzlo...

Jaké?
Principy filozofie Kaizen. Ne, každý z nás miluje výzvy a chce podnikat změny rychle a radikálně. Dost často, když se rozhodneme pro tuto variantu, selžeme. Probudí se v nás vnitřní strach.


Kaizen
- cesta postupných kroků


Ta je tím, kdo stimuluje náš mozek, ne rychlost a radikálnost. Pic, bum, bác...to ne! Tak to nefunguje. Ale pomaloučku, krůček za krůčkem...to je cesta k úspěchu! Hlavně ho nevyplašte. Našlapujte polehoučku, aby měl čas si na vás zvyknout. Pak od vás nebude utíkat a naopak se vás bude držet.A díky tomu nemá šanci strach. Kdyby ten se dostal ke slovu, začal by tropit neplechu, zlobit, překážet a zlikvidoval by naši aktivitu a chuť něco změnit. A úspěch je pak v...háji!

Kouzlo tkví v jednoduchosti a v malých krocích směrem ke stanovenému cíli. Podnikejte malé akce. Klaďte si „malé“ otázky. Často malé momenty, kterým nevěnujeme pozornost, mají rozhodující vliv na náš život. Přemýšlejte zpočátku o malých činech, nechtějte hned spasit svět. Ten změníte stejně nejlépe tím, že změníte jeho malou část – tj. sebe.
Chci změnu - blog osobního rozvoje
Většina z nás to zná. Mraky lidí si nakoupí například rotoped. Chvilku na něm jezdí a po čase se z něj stane věšák na prádlo. Stojí nejčastěji v obýváku a my se stále přesvědčujeme, že na něm zas začneme šplapat alespoň u zpráv. Jen co budeme mít míň práce. Jen co budeme večer méně unavení. A prádlo na něm přibývá a přibývá...


Vzpomínám si, jak jsme se na jednom kurzu bavili o změnách v oblasti sportu a jedna žena mi řekla, ze by bylo fajn, kdyby si alespoň někdy sedla na svůj rotoped, když už ho má doma. 

Právě na rotopedu vysvětlím, jak Kaizen funguje. První den zkuste jenom sundat věci, které jsou na něm pověšené a prohlédnout si, jak vypadá. To stačí. Za den dva si na něj sedněte a jednoduše seďte a vychutnejte si pohled na pokoj z kola. Zvykejte si na to, jak se na něm sedí.Dalším krokem bude pár šlápnutí do pedálů. Můžete při tom sledovat oblíbený televizní program, hudbu či film. Nic víc. Hlavně to nepřehánět.  Za další dva dny si sedněte a šlapejte déle. Může to být i 5 minut. Zdá se vám to málo? Klid – říkala jsem přece NEPŘEHÁNĚT!


Za dalších pár dnů zvyšte na 10 minut. Postupně pokračujte a jízdu prodlužujte. Tempo je na vás. Můžete postupně pokročit nebo párkrát zopakovat např. pouze 5 minut jízdy na kole. Je to na vás. Zařazujte jízdu na kole pravidelně a dobu prodlužujte.

Vytrvejte a pěstujte si nový návyk. 

Za chvilku vám to bude připadat lehké a pohyb bude pro vás přirozený. Budete jezdit třeba hodinu a ani vám to nepřijde. Pojedete a zjistíte, že se vaše kondice zlepšuje, rotoped už není dekorací obýváku či ložnice a vás život a okolí se mění. Účastnice kurzu jsem tímto popisem, jak začít, rozesmála.

Moje doporučení:
Opravdu je to tak jednoduché?  ANO, JE!!!
Ta žena po skončení workshopu mi řekla:“Jdu do toho, tohle zvládnu.“ A co vy? Co chcete změnit vy? Jaké první nenápadné kroky podniknete? V jaké oblasti? Napište mi, jak se Vám daří.
 

Závěrem: Kaizen je jednoduchá filozofie, při které nelze selhat. Sedět na rotopedu přece zvládne každý! Hodně malých kroků vede k velkým změnám. Je to cesta, na které nemůžete úspěch minout. Hodně zdaru!!!

Přeji Vám krásný podzimní den,

Zdenka

 
Twitter: zdenka_t
Ebook: Kaizen- chci změnu
Podcast: Zdenčin pokec - podcast úspěšných

Koučink:
 
www.kouc-koucink.cz
Kurzy: www.edux.cz


Užitečný článek? Podělte se o něj se svými známými na Twitteru, Facebooku a jinde. Děkuji. Připojte se k odběratelům.

Žádné komentáře:

Okomentovat

Linkwithin.com

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...